Szukaj…


Wprowadzenie

Typ danych Listy w Redis jest uporządkowanym zbiorem elementów, do których odwołuje się klucz Redis. Redis umożliwia dostęp do listy i modyfikowanie jej według operacji indeksu lub operacji push / pop. W Redis dwa końce listy są określane jako lewy i prawy. Lewy odpowiada pierwszemu elementowi lub nagłówkowi listy, a prawy odpowiada ostatniemu elementowi lub ogonowi listy.

Składnia

  • Wartość klucza LPUSH [wartość ...]
  • Wartość klucza RPUSH [wartość ...]
  • Klucz LPOP
  • Klucz RPOP
  • Klucz LLEN

Uwagi

Więcej informacji na temat typu danych Listy i wszystkich poleceń, które można z nimi używać, można znaleźć w oficjalnej dokumentacji Redis na stronie Redis.io .

Dodawanie elementów do listy

Redis pozwala dodawać elementy po prawej lub lewej stronie listy.

Gdybym pracował z listą, my_list i chciałem dodać 3 do listy, mógłbym to zrobić za pomocą polecenia Redis LPUSH:

LPUSH my_list 3

Gdybym chciał dołączyć 3 do mojej_listy, zamiast tego użyłbym polecenia RPUSH:

RPUSH my_list 3

Zarówno polecenie LPUSH, jak i RPUSH automatycznie utworzy dla ciebie nową listę, jeśli dostarczony klucz nie istnieje. Dwie alternatywne komendy LPUSHX i RPUSHX mogą być używane do działania na klawiszu listy, jeśli już istnieje.

Pobieranie przedmiotów z listy

Redis udostępnia polecenia LPOP i RPOP jako odpowiednik poleceń LPUSH i RPUSH do pobierania elementów danych.

Jeśli pracowałem z listą moja_lista, która zawierała już kilka elementów danych, mogę uzyskać pierwszy element z listy za pomocą polecenia LPOP:

LPOP my_list

Wynik tego polecenia zwróci wartość pierwszego elementu z listy i usunie go z mojej_listy. Na przykład, jeśli miałbym listę [1, 3, 2, 4] i zastosowałem do niej LPOP, miałbym później listę [3, 2, 4] w pamięci.

Podobnie mogę usunąć z końca listy za pomocą RPOP:

RPOP my_list

zwróci wartość ostatniego elementu z listy, a następnie usunie ją z mojej_listy. Korzystając z naszego przykładu [1, 2, 3, 4] po wywołaniu RPOP na tej liście, listą w pamięci będzie [1, 2, 3].

Rozmiar listy

Rozmiar listy Redis można zmniejszyć za pomocą polecenia LLEN. Jeśli mam listę czterech elementów zapisaną pod kluczem moja_lista, mogę uzyskać rozmiar za pomocą:

LLEN my_list

który zwróci 4.

Jeśli użytkownik określi klucz, który nie istnieje dla LLEN, zwróci zero, ale jeśli użyty zostanie klucz wskazujący element innego typu danych, zostanie zwrócony błąd.



Modified text is an extract of the original Stack Overflow Documentation
Licencjonowany na podstawie CC BY-SA 3.0
Nie związany z Stack Overflow